V hoteloch a penziónoch pribúdajú wellness centrá, sauny, vírivky, vonkajšie a vnútorné bazény. Tieto priestory potrebujú špeciálne zariadenia pre úpravu vzduchu a vykurovanie alebo chladenie vody.
Chcete sa dozvedieť o nich viac po technickej stránke? Zaujíma Vás ako prebieha montáž? Čo sa musí dodržať z hľadiska STN noriem? Tak potom čítajte ďalej!
Všetko sa začína oslovením vhodnej firmy pôsobiacej v oblasti bazénov a vzduchotechniky. Nasleduje obhliadka, na ktorej sa preberú možnosti montáže a dohodne sa konkrétne riešenie. Potom sa vypracuje cenová ponuka, upresní stavebná pripravenosť.
Čo sa týka vzduchotechniky bazénových hál, väčšinová verejnosť má skreslenú predstavu a myslí si, že vlhkosť sa odvádza výmenou vzduchu za vonkajší vzduch. To však nie je výhodné, nakoľko vonkajší chladný vzduch treba draho ohrievať, aby nekondenzoval, keď sa privedie do teplejšieho vnútorného prostredia. Okrem toho vo vonkajšom vzduchu môže byť v niektorých okamihoch vyšší obsah vody vo vzduchu, ako je vo vzduchu vnútri bazénovej haly.
Najúspornejším spôsobom odvlhčovania vnútorných bazénových a wellnessových priestorov je cirkulačná úprava vnútorného vzduchu. To znamená, že do zariadenia – odvlhčovača, sa nasáva vzduch z bazénovej haly, kde sa odvlhčí a z neho sa do bazénovej haly dopravuje ten istý vnútorný teplý, ale už suchší vzduch. V odvlhčovačom zariadení sa vzduch zbaví vlhkosti, tak že na jednom mieste sa podchladí, kde dôjde ku skondenzovaniu vlhkosti a na druhom mieste v zariadení sa vzduch zohreje získaným kondenzačným teplom. Všetko sa udeje za minimálnej vstupnej elektrickej energie.
Odvlhčovacie zariadenie sa môže umiestniť priamo v bazénovej hale na stene, podlahe alebo strope. Vtedy však treba podľa STN noriem dodržať bezpečnostné vzdialenosti umiestnenia od vody bazéna. Napríklad, ak je zariadenie umiestnené viac ako 1,25 m pôdorysne od okraja bazéna, zvyčajne sa umiestňuje na stene vo výške 1,5m nad podlahou (minimálne však musí byť 0,3 m nad podlahou). Ak by zariadenie bolo vo vzdialenosti menšej ako 1,25 m pôdorysne od okraja bazéna, musí byť už vyzdvihnuté do výšky 2,5 m od podlahy.
Ak je v blízkosti bazénovej haly voľná vedľajšia miestnosť, môže sa použiť ako technická miestnosť na umiestnenie kanálového odvlhčovača. Takáto miestnosť by mala mať rozmer aspoň 2x1,5 m. Od kanálového odvlhčovača sa potom vzduch dopravuje do bazénovej miestnosti potrubiami bežne dimenzie priemeru 250 až 315 mm. Takže je potrebné počítať s dostatočným priestorom na umiestnenie VZT potrubí. Na potrubie je možné umiestniť viac sacích a výfukových mriežok alebo štrbín, čím sa docieli rovnomernejšie prúdenie vzduchu v bazénovej hale. Obidve potrubia môžu byť priznané pod stropom, alebo skryté v podhľade. Prívodné výfukové mriežky alebo štrbiny môžu byť umiestené aj v podlahe, čo je z hľadiska prúdenia vzduchu výhodnejšie. V prípade veľkých sklenených okien to je dokonca nevyhnutné, aby sa zabránilo roseniu okien.
MICROWELL DRY odvlhčovače vetrajú, odvlhčujú a vykurujú zároveň. Všetko v jednom zariadení.
Na vetranie sa používajú rekuperátory. Sú to vetracie zariadenia, ktoré čiastočne ohrievajú privádzaný chladný vonkajší vzduch odvádzaným teplým vnútorným vzduchom. Ale aj tu je potrebné dohrievať vzduch, aby nedochádzalo ku kondenzácii. Tieto zariadenia s menším prietokom vzduchu možno využiť na prívod čerstvého vzduchu alebo aj mierne ochladenie vzduchu, ak by bol vzduch v bazénovej hale už príliš teplý. Nie sú však vhodné na odvlhčenie bazénových priestorov, lebo aby to dokázali, museli by pracovať s niekoľkonásobne vyššími množstvami vzduchu. Aj keď len dohrev takého veľkého množstva vzduchu by bol nákladnejší, ako je cirkulačné odvlhčovanie kondenzačným odvlhčovačom.
Ak si to teda zhrnieme, ako vzduchotechnické zariadenie pre bazénovú halu sú ideálne dve zariadenia. Cirkulačný kondenzačný odvlhčovač na odvlhčovanie vzduchu a rekuperátor na prívod čerstvého vzduchu. Miesto použitia rekuperátora, je však možné prisávať čerstvý vzduch aj priamo do cirkulačného odvlhčovača. V ňom sa potom privádzaný vonkajší chladný vzduch ohreje kondenzačným teplom uvoľneným v odvlhčovači. Na odvod vzduchu z bazénovej haly sa ešte použije samostatný stenový ventilátor kvôli vyrovnaniu tlakov vzduchu v bazénovej hale.
Do odvlhčovačov je možné zabudovať aj teplovodnú vykurovaciu vložku, čím odvlhčovač získa aj funkciu tzv. fan coilu. Svojou funkciou nahrádzajú radiátor v bazénovej hale. Na vodnú vykurovaciu sústavu sa pripájajú potrubiami dimenzie ½“.
Miesto teplovodnej vložky je možné v odvlhčovači použiť elektrickú vykurovaciu vložku.
Tak ako v iných odvetviach, SMART vlastnosti neobchádzajú ani nás. Vytvorili sme špeciálny odvlhčovač, ktorého cieľom je spojiť všetky vlastnosti dobrého zážitku z kúpania do jedného zariadenia. Ide o stropný odvlhčovač Dry Siren. Tento odvlhčovač v sebe skĺbil kvalitné LED osvetlenie, výkonný reproduktor a celý sa ovláda pomocou smartfónu a je vybavený systémom microSAFETY+. Zariadenie je v spojení s našim serverom 24/7 a my v Microwelli vidíme, ako zariadenie pracuje, či bolo namontované správne, či neindikuje poruchu a pod.
Odvlhčovače sa napájajú na el. napätie 240V. V prípade použitia elektrickej vykurovacej vložky v odvlhčovači je potrebné použiť dve napájania 240V, každé s inou fázou.
Pre ohrev bazénovej vody sú najúspornejšie bazénové tepelné čerpadlá. Pre vonkajšie sezónne bazény sú postačujúce kompaktné tepelné čerpadlá, ktoré majú vodnú a vzduchovú jednotku v jednej časti. Pre vnútorné celoročne VYUŽÍVANÉ bazény sú potrebné už slitové tepelné čerpadlá. Tie majú vodnú jednotku vo vnútri, kde nemrzne a vzduchovú jednotku vo vonkajšom prostredí. Vedia pracovať do vonkajšej teploty mínus 15°C.
Obidve tepelné čerpadlá je potrebné napojiť na okruh cirkulácie bazénovej vody a využiť spoluprácu bazénového filtračného čerpadla alebo pridať samostatné cirkulačné čerpalo pre dopravovanie bazénovej vody do tepelného čerpadla.
Pri splitových tepelných čerpadlách sa vnútorná vodná a vonkajšia vzduchová jednotka prepájajú medeným potrubím s chladivom rovnako, ako sa to používa pri klimatizáciách, čo väčšina verejnosti už pozná.
Tepelné čerpadlá menších výkonov, do vykurovacieho výkonu 17 kW na pripájajú na el. napätie 240 V a väčších výkonov, ako napr. 30 kW už na el. napätie 400 V.
Na rozvod bazénovej vody sa u menších tepelných čerpadlách používajú potrubia priemeru d 50 mm a u väčších priemeru 63 mm.
Je potrebné povedať, že predstavy hotelierov o prevádzke bazénov nie sú vždy správne z technického hľadiska (viac sa dočítate v ďalšom našom blogu https://www.odvlhcovac.sk/blog/moze-sa-zakaznik-mylit)