Blog

Tepelné čerpadlo a chov medúz

investigations

máj 10, 2019
Tepelné čerpadlo a chov medúz | Blog - Microwell

Človek má predstavu, že tepelné čerpadlá voda-vzduch, sú určené pre náš komfortný život, čí už zabezpečenie teplej vody vo vodovodnom kohútiku, alebo ohriatia vody v bazéne. V tomto blogu by sme Vám chceli ukázaťže bazénové tepelné čerpadlo má omnoho širšie využitie, ako ste sa mohli nazdávať.

I medúzy majú radi vymoženosti dnešného sveta

Na nasledújúcich riadkoch Vám priblížime ako Wroclavská zoo využila vo svojom ocenáriu naše tepelné čerpadlo na chov medúz. I keď chov medúz nie je nejako extrémne náročný je niekoľko zásad ktoré treba dodržiavať. Patrí medzi ne samozrejme čistota vody a správna salinita, ale taktiež je to správna teplota vody, čo je v rozmedzí 18 -20°C a tú dodržať môže byť ocenáriu kde musia panovať „tropické podmienky“ problém.

To akvárium, ktoré sa volá Afrykarium Wroclaw, sa trápilo presne s týmto problémom, v akváriu s medúzami sa im požadovanú teplotu nedarilo udržiavať a v nádrži objeme 5m3, bolo teplota vody až okolo 32°C. Čiže úloha to bola náročná keďže bolo teplotu vody potrebné znížiť o viac ako 10°C a udržiavať ju na tejto hodnote.

Použitie tepelného čerpadla sa ukázalo ako správna voľba, naše „HPčko“ 1000 Omega compact je v akváriu namontované viac, ako štyri roky a podľa slov zamestnancov zoo, sa medúzam darí veľmi dobre a nášmu tepelnému čerpadlu tiež. Táto spätná väzba nás teší o to viac, že sa jedná o prakticky nonstop prevádzkua ešte k tomu v slanej vode. Preto sú všetky naše tepelné čerpadlá vybavené špeciálnym titánovým vodným výmenníkom, ktorý popri zabezpečení chladenia alebo kúrenia pretekajúcej vody, je absolútne odolný voči soli, chlóru, nízkemu pH alebo iným chemikáliám. Titán je zároveň zdraviu neutrálny materiál. Táto kombinácia umožňuje bezzávadnú prevádzku pre ľudí aj živočíchy.

Späť